Issue Date: 
April 19, 2017


German Student Projects Exhibit 

“Do You Care About Your Future? Study German,” O’Hara Student Center ballroom, April 13, 2-4 p.m.

Public Health 

“OJO Latino Photo Exhibition,” Public Health Commons, through April 24 

Barco Law Library 

“Cartographic Abstractions & Maps,” James Morar; 1st floor gallery, through April 23, M-Th 8 a.m.-10 p.m., F 8 a.m.-5 p.m., Sat 10 a.m.-6 p.m., Sun noon-8 p.m. (8-1376)

Studio Arts Student Exhibit

FFA Gallery, through April 29; M-Sat 10 a.m.-4 p.m.


Wednesday 19

FSDP Workshop

Preventing Sexual Misconduct: Understanding Your Responsibility,” Kristy Rzepecki, diversity & inclusion; 342 Craig, 9 a.m.

Cultural Studies Lecture

“Global South Modernities in World War I,” Michelle Moyd, IN U; 501 CL, noon

SAC Mtg.

102 Benedum, noon

Critical Care Medicine Grand Rounds

“Pediatric ECMO,” Melania Bembea, Johns Hopkins; 1105 A/B Scaife, noon

HSLS Workshop

“Painless PubMed,” Rose Turner; Falk Library classroom 1, 12:30 p.m. (info: rlt@pitt.edu)

Senate Council Meeting

2700 Posvar, 3 p.m.

GI Grand Rounds

“Endoscopic & Radiologic Unknowns,” Preethi Chintamaneni, Matthew Klinge & Shiv Desai; 11th floor Scaife Conference Center, 5 p.m.

Pitt Writers’ Longform Live Podcast

Sarah Menkedick; 501 CL, 6:30 p.m.

Greensburg Campus Reading
Ned Lewis, Tori Phillips and Jess Weiss, creative/professional writing; Hempfield Room Chambers Hall, UPG, 7 p.m.


Thursday 20

DEA Drug Take Back Day

U Pharmacy, Nordenberg, 9 a.m.-3 p.m. (info: abigail.elmes@pitt.edu)

FSDP Workshop

Computer Security,” Sean Sweeney; 302 Benedum, 10 a.m.

Honors College Dean Candidate’s Talk

Joe Alter, anthropology; 2700 Posvar, 10 a.m.

Molecular Biophysics/Structural Biology Seminar

“Evolutionary Tinkering & Hopeful Monsters in the Biochemical Rewiring of Mammalian Sex Determination,” Michael Weiss, Case Western; 6014 BST3, 11 a.m.

Pharmacology/Chemical Biology Seminar

“Cysteine-Mediated Redox Signaling: Chemical Tools for Biological Discovery,” Kate Carroll, Scripps Research Inst.; 1395 BST, noon

Studio Arts Student Exhibition Conversation 

Frick Fine Arts Art Gallery, noon

Cultural Studies Lecture

“On Female Friendships: Saheli & Sexual Politics in 1960s Pakistani Cinema,” Kamran Ali, U of TX; 501 CL, 12:15 p.m.

Epidemiology Inaugural Sutton-Tyrrell Lecture

Psychosocial Factors & Cardiovascular Disease: Epidemiological & Public Health,” Susan Rose, U of MN; G23 Public Health, 1 p.m.

Paul Dowd Chemistry Lecture

“Synthetic Mimics of Protein Structure & Function,” Andrew Hamilton, NYU; 150 Chevron, 2:30 p.m.

Paul Dowd Chemistry Lecture

“Unlocking Chemical Secrets of the Human Gut Microbiota,” Emily Balskus, NYU; 150 Chevron, 4 p.m.

Cultural Studies Lecture

“Civil Rights Conservatism in an Anxious Age,” Angela Dillard, African studies; 501 CL, 5:30 p.m.

Gut Club Seminar

“Advances in Irritable Bowel Syndrome,” Michael Camilleri, Mayo Clinic; UClub Ballroom A, 6 p.m. (register: joj2@pitt.edu)


Friday 21

GI Research Rounds

“Obesity & the Role of Gastroenterologist,” Michael Camilleri, Mayo Clinic; Presbyterian GI admin. conference room M2 C-wing, 7:30 a.m.

Dean’s Day Student Research Competition/Presentation/Awards Ceremony

A115 Public Health, 10 a.m.-noon


Saturday 22

Psychosomatic Medicine Conference

S120 BST, 8 a.m.-5 p.m.

Pgh. March for Science

Bigelow Blvd between Fifth & Forbes, noon-2 p.m.


Monday 24

History & Philosophy of Science Lecture

“The Structure & Interpretation of Quantum Field Theory,” Michael Miller, 1001B CL, 10 a.m.


Tuesday 25

HSLS Workshop

“Painless PubMed,” Barb Folb; Falk Library classroom 1, 9 a.m. (info: folb@pitt.edu)

Basic/Translational Research Seminar

“A Novel Immune Checkpoint Pathway Linking p53, Tumor Cell Immunogenicity & the PD-1 Receptor,” Sam Lee, Harvard; Hillman Cancer Center Cooper Conference Center Room D, noon

Pharmaceutical Sciences Seminar

Xiaoyuan Chen; 456 Salk, noon

GI Journal Club

“Jeopardy 4,” Cynthia Cherfane & Shiv Desai; Presbyterian M2 conference room, noon

Molecular Medicine Research Seminar

“Sex Differences in UTI Pathogenesis,” David Hunstad, WA U-St. Louis; Rangos Research Conference Center, noon


Wednesday 26

Clinical Oncology/ Hematology Grand Rounds

“UPMC Head & Neck Survivorship Clinic: Opportunity for Enhanced Patient Care,” Jonas Johnson & Tamara Wincko; Hillman Cancer Center Herberman Auditorium, 8 a.m.

FSDP Workshop

Working Through Conflict,” Maureen Lazar; 342 Craig, 9 a.m.

Center for Energy Presentation

“Pennsylvania’s Energy Future,” Andrew Place, PA Public Utilities Commission; 102 Benedum, noon

Teaching Center Workshop

Graduate Student Teaching Initiative: Teaching a 6-Week Class,” B23 Alumni, 1 p.m.

HSLS Workshop

“Endnote Basic,” Pat Weiss; Falk Library classroom 2, 2 p.m. (info: pfw@pitt.edu)

GI Grand Rounds

“Center of Excellence: Gastrointestinal Cancer Prevention & Treatment,” 11th floor Scaife conference room, 5 p.m.


Thursday 27

FSDP Workshop

Public Speaking in a Nutshell,” Michael Bannon; 342 Craig, 9 a.m.

FSDP Workshop

Office of Research Orientation,” Kelly Downing; B21 UClub, 9 a.m.

Molecular Biophysics/Structural Biology

Linda Peteanu; 6014 BST, noon

Pharmacology & Chemical Biology Seminar

“Histone & Non-Histone Targets of Dietary Deacetylase Inhibitors,” Roderic Dashwood, TX A&M; 1395 BST, noon

Chemistry Lecture

“Approaching Challenges in Physics With Inorganic Chemistry,” Dana Freedom, Northern U; 150 Chevron, 2:30 p.m.

Chemistry Lecture

“Novel MS-Based Chemical & Enzymatic Methods to Globally & Site Specifically Characterize Glycoproteins,” Ronghu Wu, GA Inst. of Technology; 150 Chevron, 4 p.m.


Friday 28

Biomedical Informatics

An Automated Data Science Assistant,” Jason Moore; 5607 Baum Blvd. room 407A, 9 a.m.

“University Archives & Records Management,” Zach Brodt & Alex Toner; 342 Craig Hall, 9 a.m.

GI Research Rounds Research Presentations

“Digestive Disease Week,” Oral Abstract presenters, Presbyterian GI admin. conference room M2 C-wing, noon

Psychiatry Irene Jakab Lecture

“The Neurodevelopment of Emotion Regulation & the Role of Early Experiences,” Nim Tottenham, Columbia U; S120 BST, noon


Tuesday 2

FSDP Workshop

“Individuals With Disabilities: Creating an Accommodating & Inclusive Environment,” 342 Craig Hall, 9 a.m.

FSDP Workshop

“Excel 2013 Quick Start: Charts & Pivot Tables Level One,” Vernon Franklin; 302 Bellefield Hall, 10 a.m.

Cell Biology Seminar

RIPK1 & Necroptosis: From Basic Cell Biology to Human Clinical Trials,” Junying Yuan, Harvard; Eye & Ear Inst. 5th floor Boardroom, 11 a.m.

FSDP Workshop

“Resume Writing and Cover Letters,” Mark Burdsall; 342 Craig Hall, noon

GI Grand Rounds

“DDSEP8: Viral Hepatitis & Cirrhosis/Transplant,” Imo Akpan; Presbyterian GI admin. conference room M2 C-wing, noon


Wednesday 3

FSDP Workshop

“Time Management,” Diane Chabal; 342 Craig Hall, 9 a.m.

FSDP Workshop

“P Card Administration,” Marie Jazcesko & Shane Moughiman, 116 Atwood 2nd floor conference room, 9 a.m.

Critical Care Medicine Grand Rounds

“Fink Scholar Day,” Marc Moss, U of CO; 1105AB Scaife Hall, noon

Staff & Faculty Appreciation Picnic
Bigelow between Forbes & Fifth, noon-2 p.m.

 Health Sciences Library System Workshop

“Variant Detection & Analysis: CLC Genomics, Ingenuity Variant Analysis, & More,” Ansuman Chattopadhyay; Falk Library Classroom 2, 1 p.m.

Medicine’s Bernard Fisher Lecture

“Personalized Axillary Therapy: History & Current Concepts,” Armando Giuliano, pioneer in biology & breast cancer; Scaife Hall lecture room 6, 3:30 p.m.

 GI Grand Rounds

“Quality Improvement,” Jason Swoger; Scaife Conference Center 11th floor, 5 p.m.



Medicine/Cell Biology & Molecular Physiology

“Substrate Insolubility Dictates Hsp104-Dependent Endoplasmic Reticulum Associated Degradation,” G. Michael Preston; April 13; 1101 Scaife, 10 a.m.

Public Health/Human Genetics

“Fibulin-4A in Zebrafish Development,” Sandeep Khatri; April 13, 4140 Parran, 10 a.m.


“Bronze Age Settlement Patterns & the Development of Complex Societies in the Southern Ural Steppes (3500-1400 BC),” Dennis Sharapov; April 14, 3307 Posvar, 10 a.m.

Information Sciences/Information Science & Technology

“Understanding, Modeling & Supporting Cross-Device Web Search,” Shuguang Han; April 14, 828 IS, noon

Public Health/Environmental & Occupational Health

“Power Laws Govern Mitochondrial Optimization of Cellular Memory & Fate Decisions,” Amin Cheikhi; April 17, Bridgeside Point 1, 5th floor, noon

Public Health/Computational Biology

“Genomic Integrative Analysis to Improve Fusion Transcript Detection, Liquid Association & Biclustering,” Shuchang Liu; April 18, A522 Crabtree, 9 a.m.


“Lingjiatan Social Organization in the Chaohu Region, China: A Comparative Perspective,” Wenjing Wang; April 18, 3307 Posvar, 10 a.m.


“Emptiness & Cohesion in the String Trio of Jonathan Harvey,” Ramteen Sazegari; April 18, 114 Music, 2 p.m.

Education/Instruction & Learning

“An Investigation of a Cross-Content Academic Vocabulary Intervention in an Urban Middle School,” Michelle Rimbey; April 19, 5131 Posvar,10 a.m.

Education/Instruction & Learning

“Unanticipated Student Utterances in an Adult ESL Grammar Classroom,” Ida Chavoshan; April 19, 5140 Posvar, 2 p.m.

A&S/Biological Sciences

“The Evolution of Color Polymorphisms in Calias Butterflies: Preferences, Learning & Sensory Limitations,” Lisa Limeri; April 20, 150 Chevron, 9 a.m.


“Mosaics of Lenten Opera: Naples, 1818-1830,” Jonathan Shold; April 21, 114 Music, 10 a.m.


“Keeping it “Real: Making a Career in Pittsburgh’s Rap Music Scene,” Jeffrey Tines; April 21, 2432 Posvar, 10 a.m.

Information Sciences/Information Science & Technology

“Development of Tools for the Analysis of Messages in Controlled Social Network Environments,” William Garrard; April 21, 828 IS Bldg., 2 p.m.


“The Body, Subjectivity & Sociality: Fakir Lalon Shah & his Followers in Contemporary Bangladesh,” Mohammad Mozumder; April 26, 2432 Posvar Hall, 2 p.m.  


“Let It Go? How Agency & Power Impact the Consumption of Uncertain Products & Group Experiences,” Aleksandra Kovacheva; April 27, 201 Mervis, 10 a.m.


Commencement Ceremonies


GSPIA Graduation Ceremony

Soldiers and Sailors, 4 p.m. (info: rkidney@pitt.edu)



Business Graduation Ceremony

Soldiers and Sailors, noon (info: geechin@katz.pitt.edu)

Nursing Graduation Ceremony and Pinning Ceremony

Carnegie Music Hall, 3 p.m.

Pharmacy Graduation Dinner and Hooding Ceremony

Wyndham Grand Hotel, downtown, 3 p.m. (info: smm198@pitt.edu)

Interfaith Baccalaureate

William Pitt Union Assembly Room, 4 p.m. (info: srothrock@pitt.edu)

CGS Graduate Reception and Ceremony

Fitzgerald Field House, 5:30 p.m. (info: lydia.heyliger@pitt.edu)



Greensburg Campus Commencement Ceremony

Ridilla Field, UPG, 11 a.m. (info)

Social Work Graduation Ceremony

Soldiers and Sailors, 11 a.m.

Johnstown Campus Commencement Ceremony    

Sports Center, UPJ, 1 p.m. (info)

Titusville Campus Commencement Ceremony

Gym, UPT, 2 p.m. (info)

University Graduate Ceremony

John M. and Gertrude E. Petersen Events Center, 4 p.m. (info)

Business Administration Graduation Commencement Ceremony

PPG Paints Arena, Downtown, 6:30 p.m. (info: jodonnell@katz.pitt.edu)

School of Engineering Senior Recognition Night

Soldiers and Sailors, 7 p.m. (info: ENGRevents@engr.pitt.edu)



Education Graduation Recognition Ceremony and Reception

Fitzgerald Field House, 9 a.m. (info: sks@pitt.edu

Information Sciences Recognition Ceremony/ Procession and Brunch

Alumni 7th floor auditorium, 9:30 a.m. (info)

University Undergraduate Ceremony

John M. and Gertrude E. Petersen Events Center, 1 p.m. (info)

Public Health Graduation Ceremony and Reception

Carnegie Music Hall, 5:00 p.m. (info: derkach@pitt.edu)


Sunday 1

SHRS Recognition Day Ceremony

Soldiers and Sailors, undergrad 9:30 a.m., graduate 2:30 p.m. (info: kbeach@pitt.edu)