Scholar-Athlete Awards
Scholar-Athlete Awards
4.0 GPA Awards
Baseball
Luke Novosel
Cheer and Dance Team
Hannah Brady, Jillian GrossmanJhana Hawrylak, Brittany Jackson, Kayla Missigman, Julia Runco, and Danielle Scalise
Football
Bradley Lukasak and Michael Shanahan
Women’s Soccer
Katelyn Lippert
Women’s Swimming and Diving
Catherine Dunseith, Christina Lisella, Lauren Matevish, and Lauren Mills
Women’s Tennis
Kimberly Borza and Jocelyn Lu
Men’s Track and Field/Cross Country
Benjamin Kisley
Women’s Track and Field
Megan Hebda, Elizabeth Kline, and Korinne Piper
Wrestling
Tyler Wilps
Gold Awards (3.5-3.99 GPA)
Baseball
Luke Curtis, Jonathan Danielczyk, Eric Hess, David Kaye, and Ethan Mildren
Men’s Basketball
Steven Adams
Women’s Basketball
Abigail Dowd and Asia Logan
Cheer and Dance Team
Brandy Ardolino, Nicolette Bendick, Kellyn Black, Derek Bradley, Laura Brouse, Juliana Bursic, Samantha Bursic, Megan Cunningham,
Teassa Eddy, Amanda Eggert, Dorinda Fella, Katelyn Hall, Cathryn Hoel, Emma Holmes, Mallory Karavolis, Chelsea Koryak, Jessica Litten, Alyssa Miller, Morgan
Mohney, Danielle Narlesky, Hilary Nickels, Brianna Norris, Kristen O’Hara, Jill Palski, Madisyn Pina, Anna Porter, Marissa Puc, Benjamin Rubino, Mary Sanders,
Adam Slabicki, Jeralyn Smith, Kristin Weir, Zara Wroblewski, and Kyle Yurkewicz
Football
Keegan Buck, Myles Caragein, Lloyd Carrington, David Durham, Patrick Fisher, Jarred Holley, Khaynin Mosley-Smith, Michael Theys, Ryan Turnley, Chad Voytik, Christopher Yankoski, and Brett Zuck
Gymnastics
Alyssa Adrian, Haley Bodenheimer, Briana Hogan, Laura Kummerle, Kori Macdonald, Mary O’Rourke, Alexa Riech, Laura Rigney, and Lisa Taylor
Men’s Soccer
Julian Dickenson, Colten Fortenbaugh, Keegan Gunderson, Daniel Mark, Ryan Myers, Daniel Prete, Graham Smith, Benjamin Stein, Michael Tuohy, Yuta Umeda, Cory Werth, Andrew Wright, and Nicolas Wrobel
Women’s Soccer
Roosa Arva, Abbigail Baldys, Alyssa Meier, Kristina Rioux, Katelyn Ruhe, Morgan Sharick, and Lauren Yobbi
Softball
Theresa Clancy, Ciera Damon, Jordan Fannin, Keli Gaynor, Taylor Henry, Kelly Hmiel, Savannah King, Alexa Larkin, Carmelena Moffa, Maggie Sevilla, and Lauren Vinson
Men’s Swimming and Diving
Nicholas Bertha, Mark Cooney, Rousseau Kluever, Jonathan Lierley, Adam Maczewski, Tyler Matheny, Pierre-Antoine Meunier, Hussein Medrat-Mohamed, Otto Pagel, and John Pidgeon
Women’s Swimming and Diving
Emily Bolek, Ashley Broderick, Kimberly Ciotti, Renee Deschenes, Brittany Disanti, Amanda Ford, Lauren Fuerst, Kelsey Herbst,
Alexandra Iwanicki, Tamara Lelli, Jessica Nederlanden, Alec Sheaffer, Yolandi Van Der Merwe, Leigh Waltz,and Sarah Zetlmeisl
Women’s Tennis
Jacqueline Brown, Minh-Chau Evans, and Karma-Jaya Parbhu
Men’s Track and Field/Cross Country
Richard Addison, Kurt Barnhart, Andrew Cerrito, Luke Gallaher, Robert Millar, Bradley Rocco, and Luke Swomley
Women’s Track and Field
Oluwafunmilayo Alabi, Paige Anderson, Anyssa Barbour, Emily Barno, Kimberly Bizal, Audrey Burger, Jessica Catalano, Ashley Corum, Taylor Ellis-Watson, Rachel Erny, Angela Fatigati, Arielle Fonrose, Robin Gilmore, Amanda Kuhl, Jonnique Lawrence, Michelle Magyar, Susan Martinez, Kelsey Metheny, Jenna Moen, Samantha Owens, Natalie Ryan, Haley Springman, Katelyn Todd, and Ashley Woodford
Women’s Volleyball
Alexa Campbell, Lauren Hartman, Maria Nicholas, and Monica Wignot
Wrestling
Karl DeCiantis, Zachary Grove, Tyler Nauman, Matthew Patrick, and Donald Tasser
Blue Awards (3.0-3.49 GPA)
Baseball
Andrew Belfiglio, Anthony DeFabio, Richard Devereaux, Matthew Iannazzo, David Kaye, Albert Lardo, Peter Macke, Casey Roche, Elvin Soto, Stephen Vranka, Tanner Wilt, Dylan Wolsonovich, and David Yakopec
Men’s Basketball
Malcolm Gilbert, Michael Lecak, Aron Nwankwo, Nicholas Rivers, and Cameron Wright
Women’s Basketball
Marvadene Anderson, Loliya Briggs, Marquel Davis, Kyra Dunn, Brianna Kiesel, Cora McManus, and Krista Pettepier
Cheer and Dance Team
Brianna Clare, Shannon Dugan, Kelly Faddish, Meghan Gary, Justin Gilbert, Bethany Gottshall, Thomas Gresko, Danielle Guarascio, Marlee Hartenstein, Olivia Heidenfelder, Samantha Herman, Bradley Kopp, John Kornaga, David Lear, Caitlyn McCann, Madelena McCauley, Cory McMillen, Courtney Miller, Karli Minick, Alexandra Molyneaux, Teresa Pipak, Brittany Post, Natalie Runco, Alexander Shaffer, Kajsa Siewczak, Alisha Slomers, Rachel Stachelrodt, Alyssa Standlick, Douglas Stouch, Kathryn Sullivan, Renae Sweeney, Anna Sweeny, Sienna Williams, Julie Wislie, Daniel Woodruff, and Megan Zammerilla
Football
Trey Anderson, Edgar Banks, Kevin Barthelemy, John Bennett, Adam Bisnowaty, George Bradley, Andrew Carswell, Jacob Craig, Brendon Felder, Anthony Gonzalez, Hubert Graham, Justin Hargrove, Kevin Harper, Christopher Jacobson, Cory King, Adam Lazenga, Bryan Murphy, David Murphy, Marco Pecora, Jevonte Pitts, Gabriel Roberts, Tristan Roberts, Arthur Rowell, Roderick Ryles, Ray Vinopal, Emmanuel Williams, Eric Williams, Christopher Wuestner, and Matthew Yoklic
Gymnastics
Tiara Chadran, Maya Ketner, Brittany Marcsisin, Lindsay Offutt, Haley Sedgewick, and Alicia Catherine Talucci
Men’s Soccer
Andrew Clifford, Emilio Cordero, Cole DeVaul, Kevin Fielden, Alexander Harrison, Daniel Lynd, Ryan McKenzie, Chukwudi Onyeukwu, Eric Walker, and Nicholas Wysong
Women’s Soccer
Danielle Benner, Ann Charlebois, Ashley Cuba, Nicole D’Agostino, Caroline Keefer, Lyndsay Pierson, and Jaclyn Poucel
Softball
Kaila Balatgek, Nikki Caruso, Morgan Choe, Nicole Cognigni, Kathryn Duran, Holly Stevens, Carly Thea, and Carissa Throckmorton
Men’s Swimming and Diving
Christoph Berger, Harris Bergman, Morne Boshoff, Dawid Goszczycki, Andrew McCarthy, Luke Nosbisch, Joseph Notarianni, Robert Power, Mackenzie Rice, Alexander Rodenkirk, David Sweeney, and Martin Vogel
Women’s Swimming and Diving
Victoria Brungo, Joanna Budzis, Kimberlee Cadell, Danielle Des Tombe, Veronica Lee, Madeline Marcelle, Angelika McGhee, Mackenzie Meixner, Tatyanna Sarjeant, Yolandi Van Rooyen, Blair Wegescheide, and Samantha Winkelmann
Women’s Tennis
Melissa Bostwick, Gabrielle Catanzariti, Amanda Wickman, and Molly Wickman
Men’s Track and Field/Cross Country
Matthew Dallago, Dustin Fuller, Tashaun Hill, Folarin Ijelu, Daniel Lipus, Jerome Lowery, Joshua Mindlin, Daniel O’Toole, Joshua Thompson, and Aaron Turner
Women’s Track and Field
Michelle Adigwu, Kalene Anderson, Rachel Brown, Karli Buescher, Alexandra Cady, Kelsey Coates, Cayla Del Piano, Hillary Doucette, Claar Ennis, Deanna Felicissimo, Mary Frank, Caroline Kirby, Julia Koloski, Jordan Lee, Nicole Leskowicz, Brittany Lightfoot, Paige Lumley, Amber McAteer, Erin Moss, Morgan Perry, Stephanie Powers, Chelsea Scott, Brooke Shasteen, Elizabeth Tabor, Taranisha Taylor, Evann Thompson, and Jessica Tongue
Women’s Volleyball
Margaret Acton, Jessica Boddy, Delaney Clesen, Cassandra Congemi, Sarah Grabowski, Jenna Jacobson, Amanda Orchard, Alexandria Phillips, Brenea White, Kate Yeazel, and Lindsey Zitzke
Wrestling
Michael Gregory, Victor Konno, Shelton Mack, Geno Morelli, Derrick Nelson, Joshua Pascazi, Troy Reaghard, Travis Shaffer, Jordan Shulman, Patrick Tasser, Maxwell Thomusseit, Zachary Thomusseit, and Matthew Wilps
Other Stories From This Issue
On the Freedom Road
Follow a group of Pitt students on the Returning to the Roots of Civil Rights bus tour, a nine-day, 2,300-mile journey crisscrossing five states.
Day 1: The Awakening
Day 2: Deep Impressions
Day 3: Music, Montgomery, and More
Day 4: Looking Back, Looking Forward
Day 5: Learning to Remember
Day 6: The Mountaintop
Day 7: Slavery and Beyond
Day 8: Lessons to Bring Home
Day 9: Final Lessons